Yorum yapılmamış

[10-03-2018] Çalıştay

Bu haftaki programımız bir ay aradan sonra Krt TV Kanalında yayınlanan Gönül Mimarları programının çekimleri için Kanalın stüdyolarında buluşmamızla başladı. Çekimlerimizi yapıp Başbuğumuzu uğurladıktan sonra bizler de Ocağımıza doğru yola çıktık. Herkes ocağa vardıktan sonra topluca yemeğimizi yedik ve çay ve dinlenme faslına geçtik. Uzakta oturmalarından dolayı uzun zamandır Ocağımıza gelemeyen Koldaşlarımız da aramıza katıldı bu hafta. Sohbet ve muhabbetlerimiz devam ederken gecenin ilerleyen saatinde Sultanımız, “komik anısı olan varsa anlatsın” dedi. İlk başta anlatmaya çekinen koldaşlarımız zaman ilerledikçe ortamın neşesi ve enerjisiyle bir bir komik anılarını anlatmaya başladılar. Ortamda o kadar güzel bir sinerji oluştu ki yaklaşık 3 saat boyunca herkes komik anılarını bir bir anlattı.

Sonrasında da bu enerjinin vermiş olduğu şevkle gece saat 03:00 gibi Çalıştayımıza başladık.

Bu haftaki Çalıştayımıza başlarken yaptığımız tefekkürlerle sadece deruni bilgilere ulaşacağımızı düşünürken, Çalıştayın bitiminde gördük ki tarihin ilerleyişini kökünden değiştirecek bir Çalıştay ortaya koyduk. Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki Artık Hiç Bir Şey Eskisi Gibi Olmayacak.

Bu haftaki Çalıştayımızın Konusuna dönecek olursak;

Doğruyu bulma açısından araştırma yaptığımızda aklımız ve kalbimiz bizi Kura-ı Kerim’e ve ALLAH’a yönlendiriyor.

Kuran-ı Kerime yöneldiğimizde de, işi sadece Kuran-ı Kerim’e yönelmekle kotaramayacağımızı ayetlerden anlıyoruz.

Çünkü Kuran’da bizi Ali İmran 95. Ayette Milleti İbrahim denen bir yere yönlendiriyor.

 

Ali İmran 95. Ayet

De ki: “Allah, doğrusunu söylemiştir. Hadi artık hanîf olarak İbrahim’in milletine uyun! Müşriklerden değildi o.”

 

İbrahim’in Milleti kimdir nedir diye araştırırken Kuran-ı Kerim’de bu konuyla alakalı başka ayetler de olduğunu görüyoruz.

Nisa Suresi 125. Ayet

Kimin dini, iyilik yaparak kendini Allah’a teslim eden ve hakka yönelen İbrahim’in milletine tabi olan kimsenin dininden daha güzeldir? Allah, İbrahim’i dost edindi.

 

Nahl Suresi 123. Ayet

Daha sonra sana şunu vahyettik: Bir hanîf olarak İbrahim’in milletine uy! O, müşriklerden değildi.

 

Hacc Suresi 78. Ayet

Allah uğrunda O’na yaraşır bir gayretle didinin. O sizi seçmiş ve dinde size hiçbir güçlük çıkarmamıştır. Babanız İbrahim’in milletini esas alın …

 

Bakara Suresi 135. Ayet

“Yahudi yahut Hıristiyan olun ki doğruya kılavuzlanasınız.” dediler. De ki: “Hayır, öyle değil. Şirk ve yozlaşmadan uzak bir biçimde, İbrahim milletinden olalım. O, şirke bulaşanlardan değildi.”

 

Bakara Suresi 130. Ayet

Öz benliğini beyinsizliğe itenden başka kim, İbrahim’in milletinden yüz çevirir? Yemin olsun ki …

Biz doğruyu bulmak için Kuran-ı Kerime yöneldiğimizde Allah’da Ayetleriyle bizleri İbrahim’in Milletine yönlendiriyor.

Ve Allah ayetlerinde biz müslümanları İbrahimîn Milletine yönlendirdiyse artık bu tüm Müslümanım diyenlere farz olmuştur.

İbrahim’in Milletini bulup ona uymak her Müslümanın boynunun borcudur.

Bunu reddeden ve İbrahim’in Milletine uymayanlarıysa Bizzat Allah’ın kendisi Bakara Suresi 130. Ayetinde beyinsizlikle itham ediyor.

O zaman en doğru şekilde Allah’a ulaşmayı ve samimi müslüman olmayı istiyorsak İbrahim’in Milletini bulup ona uymamız gerekiyor.

 

Ali İmran Suresi 67. Ayet

İbrahim, ne Yahudi, ne de Arap idi. Fakat o, hanif bir müslümandı. Allah’a ortak koşanlardan da değildi.

 

İbrahim’in Milletinin bu günlere ulaşan soyu kimlerdi ve Allah bizim onlardan neleri öğrenmemizi istemişti ve bizde nasıl İbrahim Milletinden olabilirdik, Onları Allah katında saygın yapan özellikleri neydi diye tefekkürde bulunduğumuz çalıştayımızı izlemeye sizleri de davet ediyoruz.

Ve Çalıştayın sonunda anlıyoruz ki Peygamberimiz Hz. Muhammed’in bahsettiği Fırkayı Naciye İbrahim’in Milletiydi.

Video :

Tags: Ali İmran 67, Ali İmran 68, Ali İmran 95, Ali İmran Suresi 67. Ayet, Ali İmran Suresi 68. Ayet, Ali İmran Suresi 95. Ayet, Anarşi, Bakara 120, Bakara 130, Bakara 135, Bakara Suresi 120. Ayet, Bakara Suresi 130. Ayet, Bakara Suresi 135. Ayet, Fırka-i Nâciye, Fırkayı Naciye, Hac 78, Hacc Suresi 78. Ayet, İbrahim Milleti, Meryem 58, Meryem Suresi 58. Ayet, Milleti İbrahim, Mümtehine 4, Mümtehine Suresi 4. Ayet, Nahl 123, Nahl Suresi 123. Ayet, Nisa 125, Nisa Suresi 125. Ayet, Türk, Yasin 47, Yasin Suresi 47. Ayet, Zuhruf 54, Zuhruf 56, Zuhruf Suresi 54. Ayet, Zuhruf Suresi 56. Ayet

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.