6 Yorum

Kızılderililerin Savaşı Sürüyor

Kızılderili yerlilerin sularını ve topraklarını korumak için yaşam alanlarını etkileyecek petrol boru hattına karşı Nisan ayından bu yana sürdürdüğü direniş devam ediyor…
ABD’nin Kuzey Dakota eyaletinde yaşayan Kızılderili yerlilerin sularını ve topraklarını korumak için yaşam alanlarını etkileyecek petrol boru hattına karşı Nisan ayından bu yana sürdürdüğü direniş devam ediyor.

Texas merkezli Energy Transfer Partners adlı şirketler birliği tarafından inşa edilen Dakota Access Petrol Boru Hattı projesinin su kaynaklarını ve koruma altındaki yaşam alanlarını tehdit edeceği gerekçesiyle aylardır eylem yapan Kızılderililere yönelik Amerikan kolluk kuvvetlerinin sert tutumu ABD Senatosunun da gündemine geldi. Amerikan ordusu ise Standing Rock Sioux Kabilesi liderine bir mektup göndererek eylemcilerin kampının 5 Aralık’a kadar kapatılmasını istedi.

İşte Donald Trump’ın seçim zaferinin şokunu henüz atlatamamış olan ABD’deki Kızılderili isyanından ayrıntılar…

ABD’deki başkanlık seçimlerinden zaferle çıkan Donald Trump başkanlık koltuğuna oturur oturmaz, bu sonucu hiç de beklemeyen Amerikan kamuoyunda Kanada’ya kaçış planları konuşulmaya başlamıştı. Seçim şokunu atlatmaya çalışan ABD kamuoyunun uzun süredir gündeminde olan Kuzey Dakota’daki Kızılderili protestoları ise bu kez Trump’un da adının karışmasıyla iyice hızlandı.

 

BAŞKAN TRUMP’IN O ŞİRKETTE HİSSESİ OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

ABD’deki yaygın medya kuruluşlarının tıpkı Türkiye’nin Gezi sürecinde olduğu gibi ‘Penguen medyası’ tavrına bürünmesi Kızılderili eylemlerindeki gerçeklerin Amerikan kamuoyuna ulaşmasına engel olamadı. Alternatif haber kaynaklarının gündeminde çiçeği burnunda Başkan Trump’ın, Kızılderililerin aylardır protesto ettiği Dakota Access Petrol Boru Hattı’nı inşa eden Texas merkezli Energy Transfer Partners şirketinde yaklaşık 50 bin hisse senedine sahip olduğunu gündeme getirdi. Trump’un ayrıca boru hattının dörtte birine sahip olan ‘Phillips 66 Mıdstream’ şirketinde, 100 ila 250 bin arasında hisse senedine sahip olduğu belirtiliyor.

 

KIZILDERİLİ KABİLELERİ SULARINI KORUMAK İÇİN BİRLEŞTİ

Petrol boru hattından etkilenecek olan Kuzey Dakota’da bulunan Standing Rock Sioux Kızılderililerinin eylemlerine geçmişte birbiri ile ihtilaflı olan pek çok kabile de destek veriyor. Amerikan yerlileri uzun yıllardır ilk kez birlikte büyük bir mücadele yürütüyor. Ancak Navajo, Hopi, Apache, Lakota, Dakota, Comanche, Cherokee, Crow, Cree, Oglala Sioux ve Tlingit gibi kabilelere üye yerlilerin birlikte verdiği su mücadelesi merkezi Amerikan medyası tarafından görmezden geliniyor ya da etkisizleştirme yoluna gidiliyor.

 

18 MİLYON İNSANIN SU KAYNAĞI TEHDİT ALTINDA

Ancak tüm bunlara rağmen dünyanın dört bir yanından ve Amerikan kamuoyundan yerlilerin eylemine destek yağıyor. İnşası süren Dakota Access Petrol Boru hattının, 18 milyon insanın su kaynağı olan Missouri Nehri’nden geçmesi planlanıyor. 3. 8 milyar Dolara mal olması beklenen boru hattı tamamlandığında ise günde 470 bin varil ham petrol taşınacak olması yerli halkın tepkisini çekiyor.

 

POLİSİN GÖSTERİCİLERE SERT MÜDAHALESİ SENATO’NUN GÜNDEMİNDE

Geçtiğimiz Nisan ayından beri süren Kızılderili eylemleri ise son haftalarda iyice hızlandı. Kuzey Dakota’daki Standing Rock Sioux’larını kutsal alanları, su kaynakları ve topraklarını tehdit eden petrol boru hattının inşasından geri adım atmayan şirketin çalışmalarını engellemek için sık sık polisle ve yerel güvenlik güçleriyle çatışan yerlilere yönelik sert müdahale ABD senatosunun da gündemine geldi.

 

SENATÖR BOOKER: ‘ORANTISIZ GÜÇ KULLANIMI ÖNLENMELİ’

New Jersey Senatörü Cory A. Booker, Kızılderili eylemleri sırasında polisin göstericilere ve gazetecilere yönelik orantısız güç kullanımını Amerikan Senatosu’nun gündemine taşıyarak konuyla ilgili önlem alınmasını talep etti. Yerel halkın sularını ve topraklarını korumak amacıyla petrol boru hattına karşı barışçıl eylemler yaptığını kaydeden Booker, buna karşın güvenlik güçlerinin agresif bir tutum içinde olduğuna dikkat çekerek göstericilere yönelik orantısız güç kullanımının önlenmesini istedi.

 

AĞUSTOS’TAN BUYANA 500’ÜN ÜSTÜNDE YARALI VAR

Sık sık polisle ve yerel güvenlik güçleriyle karşı karşıya kalan göstericilere biber gazı ve tazyikli su ile müdahale ediliyor. Gösterilerde çok sayıda yerli polisin sert müdahalesi sonucu yaralandı. Ağustos ayından bu yana gözaltına alınan göstericilerin sayısının ise 500’ü aştığı belirtiliyor.

 

ORDU YETKİLİLERİ 5 ARALIK’A KADAR KAMPIN BOŞALTILMASINI İSTEDİ

Gösterileri sona erdirmek isteyen Amerikan Kara Kuvvetleri yetkilileri, protestocuların kamp kurduğu Cannonball Nehrinin kuzeyindeki alanın 5 Aralık’a kadar boşaltılmasını istedi. Ordu yetkilileri, kış koşullarının şiddetini arttırdığına işaret ederek göstericilerin güvenliğini gerekçe gösteriyor. Alanın güneyinde yeni bir kamp yeri öneren ordu yetkilileri, mevcut kamp yerinin halka kapatılacağını, girenler hakkında ise yasal işlem yapılacağını duyurdu.  Ancak Sioux Kabilesi lideri Dave Archambault, kampta kalmayı planladıklarını açıkladı. Protestocular ordunun bu talebinin yaşanan gerginliği daha da tırmandıracağına dikkat çekerken, Sioux kabilesi üyesi Isaac Weston, uluslararası haber ajanslarına verdiği demeçte, “Biz bu toprakların koruyucularıyız. Topraklarımızı ve suyumuzu korumak için buradayız. Bizi buradan çıkartamazlar. Bunun için her türlü hakkımız var” diye konuştu.

Kaynak :  

http://odatv.com/kizilderililer-su-savasi-veriyor-2811161200.html

Tags: Amerika, Kızılderili

Benzer Yazılar

6 Yorum. Yeni Yorum

 • BEKİR ÖZTÜRK
  29 Kasım 2016 16:08

  abd bütün dünyaya savaş ihraç ederken ; aynı şeyin kendi başına gelmeyeceğini nereden biliyor.
  abd de iki deprem olur
  1- siyahların ayrılık talebi
  2- kızılderili amcaoğullarının hakkını istemeleri ve yukardaki haberde olduğu gibi mücadeleleri
  birde gerçekte iki ayrı yerde biri sen andras fayı olmak üzere başlarına küçük kıyametin kopması
  neyse; bizi asıl ilgilendirmesi gereken ise
  son bir kaç programda “kızılderili savaş dansı” yapmamız!
  her şey dil ile söylenmez! birde hal dili var anlayınız…
  bunu siz kalperenlerin anladığını umuyor sevgilerimi sunuyorum.
  ilgi ile takibe devam…
  severek izliyoruz…
  vee yakında çok eğleneceğiz anlaşılan 🙂

  Yanıtla
 • BEKİR ÖZTÜRK
  29 Kasım 2016 16:10

  son resimde saçı bağlı biri var 🙂
  bizim dansta da vardı!.. 🙂

  Yanıtla
 • Zafer YAVUZ
  29 Kasım 2016 16:45

  Selam olsun kızılderili diyarına…

  Yanıtla
 • Zafer YAVUZ
  29 Kasım 2016 17:04

  Kızılderililer demiş ki… Biz bu toprakların koruyucularıyız… Eyvallah var olsunlar…. senato seçimi ile donalt emmi gider acep olabilir… Sırlar kahvesini takibe devam… Allah ayırmasın inşallah…?

  Yanıtla
 • Hiçbir şey sıradan yapılmıyor ocağımızda. Gece sırlar kahvesi, gündüz deliler ocağı.

  Yanıtla
 • BEKİR ÖZTÜRK
  5 Aralık 2016 07:43

  abd hükümeti direnişi görüp projeyi değiştirecekmiş
  yeğenler başarılı olmuş bilginize

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.