2 Yorum

[30-12-2017] Çalıştay

Çalıştayımız başlamadan önce Genel Başkanımız Yener Dursun Bey tüm Kalperenlere, Kalperen Ocağı Derneğinin yurt içi ve yurt dışında temsilcilikler açacağı müjdesini verdi. Temsilciliklerin hangi hususlar doğrultusunda açılacağını açıkladı.

Başkanımızın açıklamasından sonra çalıştayımızın bu haftaki konusu belirlendi.

Çalıştayın Konusu :
Kurandaki insan,beşer ve halife kavramlarının ayrımların ve bu kavramlarının mahiyeti.

Gönül Sultanımız Oktan Keleş Bey bir önceki çalıştayda işlenen ve kendilerinin halen yazmakta olduğu Tengri’nin Türk’ü kitabının bir bölümünden, Evrim Teorisi makalesinden bahsetti. Sonra Arkaik Dönem Çalıştaylarını kısaca hulasa eden Sultanımız Hicr Suresi 28.Ayeti tefekkür etmeye açtı.

Çünkü Kuran’da Halife kavramı Enam Suresi 165. ayette ve Bakara Suresi 30. ayette geçmektedir. Hicr Suresi 28. ayet ile Bakara Suresi 30. ayet arasındaki ilişkiden veçhile insan-beşer ve halife kavramlarının ayrımını tefekkür etmeye açtı Kağan Atamız Oktan Keleş.

Bakılması tavsiye edilen ayetler :
Bakara 30, Hicr 28-29-30

 

Tags: Bakara Suresi 30. Ayet, Beşer, Enam Suresi 165. Ayet, Evrim Teorisi, Halife, Hicr Suresi 28. Ayet, Hicr Suresi 29. Ayet, Hicr Suresi 30. Ayet, İnsan, Temsilcilik

Benzer Yazılar

2 Yorum. Yeni Yorum

 • İLKNUR ALTUN ALADAĞ
  10 Ocak 2018 08:58

  Hayat bu kadar basit olmamalı diye bir arayış içine girmişken buldum sizleri ve Onaltıyıldız sitesini.Yaklaşık 4 yıldır takip ediyorum. RABBİM Oktan KELEŞ beyin VE sizlerin ilminizi arttırsın bu deryadan bizi de nasiplendirsin İlmiyle amel edenlerden oluruz inşALLAH. Sizlerde uygun görürseniz ben Kahramanmaraş ‘tan talibim.RABBİM utandırmasın.Selametle

  Yanıtla
 • Gülen Bakkaloğlu
  16 Ocak 2018 23:39

  Sohbetinizi dinlerken , kokuşmuş çamur tanımlamasının açıklamasına bende naçizane bir katılımda bulunmak istiyorum. Ayette sizi kilden , kokuşmuş çamurdan yarattım demesinin aşağılamaktan ziyade, kili su ile yağlı, sıkışmış yağlı bir gaz gibi kokar. Hatta seramikçiler, testiciler arasında bir söz vardır. “Allah’ın insanı yaratığı çamuru biz fırında yakıyoruz” derler. Bu kısmi bir tövbe gibidir.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.